Suunto s pasom in garmin na zapestje

Testiral sem, kako točni so merilci srčnega utripa, ki merijo direktno na zapestju. Moj izbor za primerjavo sta bili uri Suunto ambit 3 sport, ki meri utrip s pomočjo prsnega pasu in Garmin fenix 3, ki meri srčni utrip preko zapestja.

Kaj pravijo o uri pri garminu na moja vprašanja o točnosti meritev? Njihov odgovor v nadaljevanju:

Suunto

Garmin: “Senzor, ki meri utrip na zapestju, je optični in ne more delovati z enako natančnostjo in odzivnostjo, kot prsni, ki meri elektro impulze. Zato to tudi poudarimo pri prodajnem svetovanju in za načrtovan trening priporočamo tudi uporabo pasu, kadar je hitrost zaznave in natančnost bistvena (intervalni trening, zimski pogoji, ko uro nosimo preko rokava).

Ura mora biti pravilno nameščena, da pod njo ne prihaja okoliška svetloba – prilegati se mora koži, ker senzor zaznava utripanje mikrokapilar v podkožju. Srčni utrip je merjen neprekinjeno, če uporabljate enega od športnih programov. Če pa je senzor aktiviran med celodnevnim nošenjem ure (brez zagnanega merjenja pri športu), meri utrip občasno oz. ko prestavite prikaz zaslona na prikaz srčnega utripa. Na ta načim dobite podatek o povprečnem utripu in z nošenjem ponoči tudi minimum utripa v mirovanju. Težav pri znoječih ni, če je ura pravilno nameščena (ne sme zdrsniti do dlani). Za intervalne treninge priporočamo uporabo pasu, saj je zaradi principa merjenja nerealno pričakovati enako odzivnost optičnega senzorja. Zaradi tehnologije, ki je udobna, enostavna in pokrije cca 80 % potreb rekreativnih tekačev. Optične senzorje HR najdete praktično v vseh Garminovih modelih za tek od leta 2016 naprej. Vse naprave pa je moč povezati s prsnim senzorjem srčnega utripa.”

Kakšna grafa sem dobil?

V kolikor je tek relativno konstanten, potem so meritve na zapestju dokaj točne. Pri intervalih, pa meritev iz zapestja povsem izgubi svoj pomen in je ura v tem primeru neuporabna. Poleg tega sem dostikrat opazil, da je meritev na zapestju kar precej zamujala. Da se je pulz izenačil s Suunto uro, je bilo potrebno tudi do 1 minute čakanja. Zadnji 2 navpični črti sta klasična intervala. Kot vidite pri garminu o intervalih ni ne duha ne sluha. Pri ostalih črtah, pa vsi pulzi nekoliko zamujajo. Torej zaključek – meritev na zapestju? Da, vendar samo za nezahtevne uporabnike, ki tečejo konstanten tempo. Ostajam na pasu.

Danes je bil res lep dan za tek.

Jaz sem pripravljen.
Kaj pa vi?